Albert a Bernard sa práve skamarátili so Cheryl a chcú vedieť, kedy má narodeniny. Cheryl im dá na výber desať možných dátumov:

15. máj, 16. máj, 19. máj

17. jún, 18. jún

14. júl, 16. júl

14. august, 15. august, 17. august

Cheryl potom Albertovi povedala mesiac a Bernardovi deň svojho narodenia.

Albert: Neviem, kedy Cheryl oslavuje narodeniny, ale viem, že to nevie ani Bernard.

Bernard: Najprv som nevedel, kedy má Cheryl narodeniny, ale teraz to už viem.

Albert: Tak potom už aj ja viem, kedy má Cheryl narodeniny.

Otázka znie, kedy má Cheryl narodeniny?

 

 

 

Riešenie

Vo všetkých dátumoch sa dni pohybujú od 14. do 19, pričom 18. a 19. sa vyskytujú len raz. Ak by sa Cheryl narodila 18. alebo 19, potom by Bernard poznal dátum jej narodenín, pretože Cheryl mu povedala deň svojich narodenín.

Ale ako vie Albert, že Bernard nevie?

Ak Cheryl povedala Albertovi, že sa narodila v máji alebo júni, potom je možné, že ide o 19. máj alebo 18. jún. To znamená, že Bernad môže poznať dátum Cheryliných narodenín. Fakt, že Albert vie, že Bernard nevie, znamená, že Cheryl povedala Albertovi, že sa narodila v júli alebo auguste.

Bernard najprv nevedel, kedy oslavuje Cheryl narodeniny, ale ako to, že už to vie po tom, ako prehovoril Bernard?

Spomedzi ostávajúcich piatich možných dátumov v júli a auguste dni siahajú od 15. do 17., pričom len 14. sa opakuje dvakrát. Ak Cheryl povedala Bernardovi, že sa narodila 14., potom by Bernard nevedel, kedy sa narodila. Ale keďže Bernard vie, určite sa teda nenarodila 14. Ostali nám preto už len tri možnosti: 16. júl, 15. a 17. august.

Po tom, ako prehovoril Bernard, Albert vie, kedy sa Cheryl narodila. Ak Cheryl povedala Albertovi, že sa narodila v auguste, potom by Albert nevedel, pretože v auguste sú dve možnosti. A preto je správna odpoveď je 16. júl.