Back Learning logo
*
Po 1. Svetovej vojne - Svet - Usporiadanie
Rok 1918
Maďarsko, Budapešť 31. októbra - vznikla vláda liberálov a sociálnych demokratov na čele s grofom Károlyim, 18.11 bola vyhlásená Maďarská republika.
Nemecko 4. - 8. novembra - vytvorenie revolučných rád v Kiele, Hamburgu, Brémach, Lubecku, Hannoveri, Stutgarte, Kolíne, Frankfurte na Mohanom a iných nemeckých mestách.
Poľsko, Varšava 7. novembra - vyhlasenie Poľskej republiky - obnovenie poľskej samostatnosti.
Nemecko, Berlín 9. novembra - Abdikácia cisára Wilhelma II., zostavenie novej socialistickej vlády. Koniec nemeckého cisárstva.
Francúzsko, Compiégne 11. novembra 1918 - v lese pri Compiégne Nemecko podpísalo prímerie s mocnosťami Dohody. Podpisom prímeria bola spečatená porážka ústredných mocností veľmocami Dohody (spojenými s USA). Koniec 1. sv. vojny.
Rakúsko, Viedeň 12. novembra - poslanci ríšskej rady z rakúských krajín bývaleho Rakúsko-Uhorska proklamovali rakúsku republiku, tzv. Nemecké Rakúsko.
Rusko, Petrohrad 18. novembra - celoruský ústredný výbor sovietov anuloval brest-litovskú mierovú zmluvu s Nemeckom. Vyhlásil za neplatné všetky jej záväzky týkajúce sa kontibúcie a územných ústupkov.
Čierna Hora, Podgorica 24. novembra - zhromaždenie zástupcov národa sa vyslovilo za pripojenie Čiernej Hory k Srbsku.
Juhoslavia, Belehrad 1. decembra - vyhlasenie spoločného juhoslovanského štátu - Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov na územiach bývalého Srbského kráľovstva, Čiernej Hory a územiach južných Slovanov bývalého Rakúska-Uhorska..
Rok 1919
Nemecko, Berlín 15. januára - po porážke nemeckých ľavicových socialistov a komunistov snažiacich sa násilím zvrhnuť vládu boli zavraždení komunistickí vodcovia Rosa Luxemburgová a Karl Liebknecht.
Francúzsko, Paríž 18. januára - začala pracovať mierová konferencia. Mala sa diplomatický vyrovnať s následkami prvej svetovej vojny. Bola to konferencia víťazov, porazení neboli na mierové rokovania prizvaní. Oficiálne sa na nej zúčastnilo 27 štátov. Komplikované diskusie v 52 špecálnzch komisiách čoskoro viedli k zriadeniu "Rady desiatich", ktorú ovládlo 5 oficiálnych víťazov, a Rady štyroch" tvorenej najvýznamnejšími osobnosťami. Tí definovali princípy usporiadania a nadiktovali mierové podmienky porazeným.
Poľsko - február - spory o stanovenie poľských hraníc viedli k vojne medzi Poľskom a sovietským Ruskom.
Nemecko, Weimar 6. februára - v meste začalo svoju prácu Národné zhromaždenie Nemecka - prvý nemecký povojnový parlament (odtiaľ názov Weimarská republika - do roku 1933).
Švajčiarsko, Bern 3. - 10. februára - na medzinárodnej konferencii bola obnovená II. internacionála socialistických (sociálnodemokratických) strán.
Rusko, Moskva 2. - 6. marca - vznik Komunistickej internacionály. Na návrh a pod vplyvom boľševickej strany sa v Moskve zišli prívrženci redikálnych postupov v socialistickom hnutí - zástupcovia vznikajúcich komunistických strán a vyhlásili sa za ustanovujúci zjazd novej medzinárodnej organizácie robotníckeho hnutia - tzv. III. internacionály. Nová internacionála bola vytvorená ako pevná organizácia riadená z jedného centra - u Moskvy. Jednotlivé komunistické strany boli len jej pobočkami (sekciami) a bezvýhradne sa museli riadiť Leninovými (neskôr Stalinovými) tézami (a direktívami) o spôsobe vedenia boja za "direktívu proletariátu".
India, Amritsar 13. marca - na pokyn veliteľa (generala Dyera) strieľalo britské vojsko do pokojného zhromaždenia obyvateĺstva. Streľba na úplne uzavretom priestranstve si vyžiadala 397 mŕtvych a 1200 ranených. Udalosť sa stala signálom k novej vlne proti koloniálneho hnutia v Indii.
Maďarsko, Budapešť 21. marca - vyhlásenie Maďarskej republiky rád. Vládu v krajine prevzala Maďarská. socialistická strana zložená z ľavých socialnych demokratov a komunistov a zaviedla diktatúru sovietskeho typu (od 1.8. 1919)
Nemecko, Mníchov 13. apríla - vyhlásenie Bavorskej republiky rad. Pokus radikálnych revolucionárov o štát sovietského typu.
Francúzsko, Versailles 28. júna - podpísanie mierovej zmlúvy s Nemeckom. Bola to prvá zo série zmlúv, ktoré vzišli z rokovaní parížskej mierovej konferencie a vytvorili určité pravidla povojnového usporiadania sveta.
Nemecko, Weimar 31. júla - poslanci ríšského parlamentu schválili novú nemeckú ústavu (tzv. weimarská ústava). Uzákonila demokratické zmeny v Nemecku.
Afganistan, Rávalpindí 9. augusta - predbežná mierová dohoda po tretej afganskej vojne, Británia ňou uznala nezávislosť krajiny..
Francúzsko, Paríž, Saint Germain 10. septembra - podpísanie mierovej zmluvy s Rakúskom.
Francúzsko, Neuilly 17. novembra - podpísanie mierovej zmluvy s Bulharskom.
Veľká Britania, Londýn 13. decemmbra - anglický parlaament odhlasoval zásady na zvýšenie podielu indického obyvateľstva na správe svojej krainy.
Afrika - nemecke kolóniie v Afrikee prešli podľa rozhodnutia Spoločnosti národov pod mandátnu správu Veľkej Británie, Francúzska, Juhoafrickej únie a Belgicka( išlo o Kamerun, Togo, Tanganiku, Rwandu,-Burundi, juhozápadnú Afriku).
Rok 1920
Nemecko, Berlín 13. - 17. marca - Kapov puč. Neuspešný pokus nemeckých pravicových radikálnych síl obnoviť v krajine monarchiu.
Francúzsko, Trianon 4. júna - víťazi vojny podpísali mierovú zmluvu s Maďarskom. Potvrdzoval, že zo zalitovskej ríšskej časti Rakúsko-Uhorska sa vytvorilo. Kráľovstvo maďarské, ktoré zahŕňalo leen tretinu bývalého ríšského územia s ôsmimii miliónmi obyvateľov.
Belgicko, Spa 5. - 6. júla - na rokovaní medzinárodnej konferencie nemecká vlláda prijala podmienky dohodových štátovv o spôsobe platenia reparácií a o odzbrojení nemeckej armády.
Francúzsko, Sévres 10. augusta - podpísanie mierovej zmluvy s Tureckom. Zmluva definitívne potvrdila rozpad zaostallej Osmenskej ríše, ktorá tak stratila 4/5 dovtedajšieho územia.
Arménsko, Jerevan 29. novembra - Arménsko bolo vyhlásené za sovietskurepubliku.
Krymský polostrov - november - Červená armáda porazila Wrangela a obsadila Krym. Víťazstvom boľševikov sa skončila občianska vojna v Rusku.
Švajčiarsko, Ženeva - začiatok činnosti Spoločnosti národov. Jej cieľom bolo zachovanie celosvetového nieru. Zakladajúcimi členmi sa stali štáty, ktoré sa zúčastnili na vojne proti Nemecku vrátane novovzniknutých štátov. Na boj proti vojne boli formulované niektoré zásady práce (neskôr označované názvom kolektívna bezpečnosť) systém arbitráže a sankcií proti pripadnému útočníkovi. Čoskoro sa však ukázalo, že sily SN maú viac-menej len morálny charakter. dDruhou skupinou štátov v SN boli štáty prizvané, kým porazené boli z organizácie dočasne vylúčené. Do SN nevstupili USA a do r. 1934 do nej nebolo začlenené Rusko.br>
Rok 1921
Poľsko 19. februára - Francúzsko a Poľsko utavreli spojeneckú znluvu.
Lotyšsko, Riga 18. mareca - Pľsko a sovitské Rusko uzavreli mierovú zmluvu.
Osmanská ríša 23. marca - Grécko začalo vojnu proti Turecku(skončila sa porážkou Grécka v septembri 1922).
Nemecko marec - komunistické povstanie v Sasku, Durínsku a Porúrí.
USA, Washington 12. novembra - 6. februára 1922 - washingtonská konferencia o otázkach ďalekého východu. Dohoda deviatich veľkých štátov o zodelení vplyvu na Ďaleko východe a v Tichomorí zakotvila veľmocenské postavenie USA v tejto oblasti. Načas zadržla japonskú expanziu a dotvorila povojnové usporiadanie sveta (versailsko-washingtonský systém).
Irsko 6. decembra - britsko-írska zmluva o poskytnutie práv domínia Írsku(okrem Ulsteru).(Commonwealth).
India december - vzniklo hnutie "nespolupracovania s koloniálnym režimom" cedené Mahátmom Gándhím.
Rok 1922
Egypt, Káhira 28. februára - zrušenie protektorátu Veľkej Britanie na d Egyptom - vyhlásenie nezavislého kráľovstva Egypt.
Taliansko, Rapallo 16. apríla - podpísanie sovietsko-nemeckej zmlúvy o nadviazaní diplomatických stykov. Pre oba štáty znamenala vymamenie sa z diplomatickej blokády.
Taliansko, 28. októbra - "pochod na Rím" Benita Mussoliniho. Dňa 31. 10. bola ustanovená nová vláda zložená z fašistov i nefašistických strán.
Fašizmus - začiatok -slovo(proti národnostné voj. jednotky) označovalo režim v Taliansku r.1925, otvorená diktarúra antidemokratického a antiliberálneho zamerania, vyzdvihovanie elít v ľudskej spoločnosti. Spočnosť vytvára vodca. Jedna súroda rasa.
Rusko, Moskva 30. decembra - vyhlásenie Zväzu sovietských socialistických republík(ZSSR).
Rok 1923
Nemecko, Porúrie 11. januára - francúzsko-belgicé jendotky obsadili Porúrie na protest proti tomu, že Nemecko neplatilo dohodami určené reparačné splátky.
Bulharsko, Sofia 8. - 9. júna - prevrat v Bulharsku. V krvavých represáliách 14. 6 bol zavraždený aj vtedajší predseda vlády - vodca roľníckej strany A. Stamvlijski.
Švajčiarsko, Lausanne 24. apríla - podpisom novej mierovej zmluvy medzi Tureckom a víťaznými štátmi Dohody boli vytvorené súčastné hranice Turecka, prijal sa aj režim v úžinách Bospor a Dardanely.